Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, po raz trzeci zaprasza debiutujących pisarzy oraz ilustratorów do wzięcia udziału w konkursie „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Na laureatów obu kategorii czeka nagroda finansowa – po 100 tys. zł dla każdego zwycięzcy, a także wydanie książki na podstawie wyłonionych prac oraz jej promocja w sklepach sieci.
Konkurs „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” stanowi formę wsparcia dla debiutujących pisarzy i ilustratorów. Ponadto dzięki tej inicjatywie oraz bogatej ofercie książek w przystępnej dla każdego cenie, Biedronka chce zachęcić dzieci oraz ich rodziców do lektury.
– Celem konkursu „Piórko 2017” jest stworzenie wartościowej książki dla dzieci, która trafi do jak największej liczby odbiorców – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, Kierownik ds. Relacji Zewnętrznych i CSR z Jeronimo Martins Polska.
– W tegorocznej edycji chcemy podkreślić to, na co zwracają uwagę psychologowie, czyli kwestię rozwoju emocjonalnego dziecka dzięki czytaniu. To właśnie sięganie po książki pomaga młodym ludziom rozpoznawać i nazywać uczucia, dobierać sposoby ich wyrażania, ale też radzić sobie z nimi – dodaje.
– W tegorocznej edycji chcemy podkreślić to, na co zwracają uwagę psychologowie, czyli kwestię rozwoju emocjonalnego dziecka dzięki czytaniu. To właśnie sięganie po książki pomaga młodym ludziom rozpoznawać i nazywać uczucia, dobierać sposoby ich wyrażania, ale też radzić sobie z nimi – dodaje.
Zasady konkursu „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”
Konkurs „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” startuje 9 lutego br. O nagrody w nim ubiegać się mogą osoby pełnoletnie, których prace literackie lub graficzne nie były nigdy publikowane w druku lub wydawnictwach oznaczonych numerami ISBN lub ISSN. Prace mogą zgłaszać osoby, które uczestniczyły w poprzednich edycjach, ale nie zostały laureatami. W konkursie mogą wziąć również udział osoby posiadające obywatelstwo polskie, ale zamieszkałe poza granicami kraju.
Zwycięzcy obu etapów – dla pisarzy oraz ilustratorów - otrzymają nagrody w wysokości 100 tys. zł każdy. Oceną prac zajmą się specjalnie powołane do tego Kapituły Nagrody, w których zasiadają osoby związane z literaturą i ilustracją dziecięcą.
W pierwszym etapie teksty o objętości od 20 tys. do 60 tys. znaków można nadsyłać za pośrednictwem strony internetowej www.piorko2017.biedronka.pl do 21 marca br.
- Czytajcie rzeczy lepsze, niż sami piszecie. Taka lektura wywrze zbawienny wpływ na Wasz styl. Sięgajcie po książki, które Was zachwycają, uczcie się, podpatrujcie, bierzcie przykład – radzi Renata Piątkowska, pisarka, członek Kapituły w Kategorii Tekst - Nie poddawajcie się łatwo, nawet jeśli napisaliście wiele opowiadań i z żadnego nie jesteście zadowoleni - nie oznacza to jeszcze porażki. Porażką byłaby dopiero rezygnacja z pisania. Zapamiętajcie - talent to za mało. Niezbędna jest jeszcze pracowitość, motywacja, upór i to coś, co każe Wam myśleć: "Ja im pokażę!" – dodaje Renata Piątkowska.
Autor najlepszego tekstu, wyłonionego przez Kapitułę Nagrody, zostanie ogłoszony 8 czerwca br. Tego samego dnia wystartuje również drugi etap konkursu skierowany do ilustratorów. Ich zadanie będzie polegało na przygotowaniu ilustracji do nagrodzonej treści. Wyniki drugiego etapu zostaną ogłoszone 24 sierpnia br.
Szczegóły konkursu Biedronki „Piórko 2017”, jego harmonogram i regulamin są dostępne na stronie internetowej: www.piorko2017.biedronka.pl.
Poprzednie edycje
Pierwsza edycja „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” konkursu odbyła się w 2015 roku. Projekt od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem debiutujących twórców oraz małych czytelników. Łącznie w dwóch edycjach zgłoszonych zostało około 10 tysięcy prac tekstowych i graficznych. Natomiast książki wydane w jego ramach: „Szary domek” Katarzyny Szestak (ilustracje Natalii Jabłońskiej) oraz Córka bajarza” Moniki Radzikowskiej (ilustracje Moniki Białej) sprzedały się w ponad 65 tys. egzemplarzy.