Biedronka udziela wsparcia Ukrainie od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji. Do tej pory sieć handlowa i jej klienci razem z fundacją Biedronki i Grupą Jeronimo Martins przeznaczyły łącznie na ten cel ponad 65 milionów złotych. W tej kwocie znajduje się również ponad 7,6 mln złotych przekazanych przez klientów przy okazji codziennych zakupów. Zgromadzone fundusze zostały spożytkowane na pomoc rzeczową i sfinansowanie działań na rzecz ludności ukraińskiej dotkniętej trwającą wojną.
Cieszę się, że nasza wieloletnia współpraca z Biedronką zaowocowała bardzo sprawnym systemem pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dzięki temu wiele osób, w szczególności kobiet i dzieci, nie musiało martwić się o codzienną egzystencję w pierwszych tygodniach po przybyciu do naszego kraju. Ta konkretna, rzeczowa pomoc była niezwykle istotna, szczególnie wtedy, gdy każdego dnia mierzyliśmy się z potrzebą zapewnienia żywności kolejnym przybywającym do naszego kraju osobom.
Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności
- 12 namiotów w punktach recepcyjnych na granicy (w tym punkt opieki nad najmłodszymi uchodźcami w Przemyślu) wydających ciepłe posiłki i darowizny rzeczowe. Z pomocy skorzystało 500 000 osób.
- 20 000 e-kodów o łącznej wartości 1 mln zł, przekazanych przez Caritas uchodźcom, tak aby mogli skorzystać z nich przy zakupach w sieci Biedronka, umożliwiając im własny wybór najpotrzebniejszych zakupów.
- Paczka dla Ukrainy – transport darów dla mieszkańców Ukrainy, wsparcie obejmie 2500 rodzin pozostających w swojej ojczyźnie pomimo wojny.
- Akademia Caritas Dzieciom – program „zielonych szkół” dla 300 ukraińskich dzieci w Polsce, który zrealizowany zostanie między październikiem a listopadem.
- Przygotowanie paczek zawierających żywność i produkty higieniczne, rozdysponowanych wśród 7,5 tysiąca uchodźców.
- 38 000 pakietów szkolnych dla ukraińskich i polskich dzieci, które będą od 1 września uczęszczać do szkół. Wspólny konwój humanitarny Biedronki i PCK na Ukrainę, kierowany do szpitali i migrantów wewnętrznych, którzy znaleźli schronienie w innych rejonach Ukrainy uciekając z obszarów objętych działaniami wojennymi.
- Punkty interwencyjne na granicy Polsko-Ukraińskiej, w których wydawano napoje, żywność, ubrania, a także sfinansowano wyposażenie potrzebne do ich działania.
- Karty pomocowe PL-UA w ramach programu tymczasowej szybkiej pomocy (TeRA) dla osób, które opuściły Ukrainę (1200 beneficjentów).
- Działania edukacyjne i warsztaty dla edukatorów, nauczycieli, pracowników bibliotek dotyczące edukacji na temat mniejszości etnicznych w kontekście wojny w Ukrainie (120 000 beneficjentów).
- Wakacje integracyjne pomiędzy dziećmi polskimi i ukraińskimi na rzecz dzieci pod opieką SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce (300 beneficjentów).
- Sfinansowanie pierwszych 3 lat funkcjonowania (w tym remonty i adaptacja budynków i infrastruktury), ulokowanego w Siedlcach, centrum pomocy dzieciom dotkniętych traumą wojenną znajdujących się m.in. pod opieką SOS Wiosek Dziecięcych (80 beneficjentów rocznie).
- Remont i modernizacja przestrzeni terapeutycznej dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami w Międzyrzeczu Podlaskim.
- Sfinansowanie wakacji dla 56 ukraińskich rodzin, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022.
- Dostawy produktów medycznych dla 26 oddziałów neonatologicznych opiekujących się noworodkami na terenie Ukrainy.
- Dalsze wsparcie dla oddziałów neonatologicznych i położniczych na obszarach Ukrainy objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi (10 szpitali), by zapewnić ciągłość ich funkcjonowania. W ramach projektu sfinansowane zostaną m.in.: zakupy środków medycznych, szkolenie personelu, zestawy higieniczne dla noworodków i matek.